Facebook Pixel

 

Wszystko w porządku

Poradnik jak przechowywać swój zegarek

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Poradnik jak przechowywać swój zegarek

Właściciele zegarków, bez względu na ich wartość, liczbę czy mechanizm, zawsze powinni pamiętać o odpowiednim przechowywaniu swoich czasomierzy – zarówno w warunkach domowych, jak i w podróży. Na rynku dostępne są dziesiątki rozmaitych rozwiązań, ale nie wszystkie zapewniają taką samą ochronę. O czym należy pamiętać przy wyborze schowka?

Powiększająca się kolekcja zegarków oczywiście cieszy właściciela, ale często przysparza też zmartwień. Nawet przechowywanie jednego czy dwóch modeli wymaga specjalnej troski, a większa ich liczba może wprowadzać już istny chaos. Sytuacja dodatkowo komplikuje się, gdy do zestawu trafia drogocenny egzemplarz, który noszony jest sporadycznie. Na szczęście obecnie do wyboru jest wiele rozwiązań, z których właściciel czasomierzy może wybrać to idealne dla swojej kolekcji.

Poznanie wroga pomoże wybrać najlepszą ochronę

Zanim kolekcjoner zdecyduje się na zakup modnego, aczkolwiek często niełatwego w przechowywaniu czy konserwacji gadżetu, powinien zacząć od poznania największych domowych wrogów swoich zegarków. Tymi podstawowymi są wszystkie czynniki, które mogą spowodować uszkodzenia mechaniczne, należą do nich m.in. zwierzęta, nieświadome kruchości przedmiotu dzieci, a nawet sam właściciel, który pozwoli sobie na chwilę nieuwagi. Najgorszym rozwiązaniem jest więc pozostawienie czasomierza bez jakiegokolwiek zabezpieczenia – na szafce, blacie kuchni, czy (o zgrozo!) w łazience. 

Kolejnymi nieprzyjaciółmi są wszelkie zabrudzenia i kurz. Oczywiście zegarki i tak są na nie narażone kiedy przebywają w ciągu dnia na nadgarstku właściciela, ale nie warto im jeszcze dodatkowo szkodzić „poza służbą”. Dlatego też nie najlepszym pomysłem jest inwestowanie w designerskie stojaki, na których jedynie zawiesza się czasomierze. O ile mogą stanowić ozdobę mieszkania, tak nie spełniają żadnej funkcji ochronnej. 

Poważnym wrogiem zegarków jest także temperatura. Zarówno ta za niska, jak i za wysoka może szkodzić smarom znajdującym się w mechaniźmie. Dobrym rozwiązaniem jest więc przechowywanie kolekcji w pomieszczeniu o mniej więcej stałej temperaturze powietrza, nienarażonym bezpośrednio na jej wahania. 

Nie mniej poważnym prześladowcą czasomierzy, który może je dopaść nawet w warunkach domowych, jest wilgoć. W tym przypadku odpowiedniej ochrony nie zapewni nawet sejf. Wilgoć powoduje koagulację oleju w zegarku, co ostatecznie doprowadza do poważnych uszkodzeń mechanizmu. Jednak istnieje niezwykle banalny sposób zapobiegania jej niepożądanemu wpływowi. Wystarczy w miejscu przechowywania, pudełku, skrzynce czy futerale, umieścić żel krzemionkowy. Skąd go wziąć? Dodawany jest praktycznie do każdego produktu, któremu szkodzi wilgoć – do elektroniki, odzieży czy obuwia. Jest to bardzo dobrze wszystkim znany woreczek z napisem gel silica. Ten jakże prosty zabieg jest w większości przypadków zupełnie wystarczający, by skutecznie ochronić czasomierz przed wilgocią.

Warto także pamiętać, że zegarki są szczególnie łakomym kąskiem dla włamywaczy. Dlatego posiadacze drogocennych modeli powinni pomyśleć o dodatkowych zabezpieczeniach. Tutaj, oprócz sposobu przechowywania, istotne jest także jego miejsce. Niektórzy decydują się na sejf, inni nawet na skrytkę bankową. Wybór powinien zależeć jednak od tego, jak bardzo kosztowna jest dana kolekcja oraz jak często właściciel chce z niej korzystać. Jeśli sporadycznie, na ważne okazje, to przechowywanie ich w banku na pewno jest dobrym pomysłem. Nie będzie to jednak idealne rozwiązanie dla modeli automatycznych czy mechanicznych, które wymagają regularnego nakręcania.

Należy także pamiętać o możliwości ubezpieczenia zegarków, zarówno od kradzieży, jak i uszkodzeń. Polisa co prawda nie wynagrodzi szkód emocjonalnych po stracie lub zniszczeniu ulubionego modelu, ale pokryje chociaż te finansowe.

Przegląd najpopularniejszych rozwiązań

Wiedząc już, przed czym należy bezwzględnie chronić kolekcję zegarków, właściciel może przystąpić do wyboru najodpowiedniejszego dla siebie sposobu. 

Szkatułka wyściełana miękkim materiałem

Jednym z najpopularniejszych sposobów na przechowywanie kolekcji zegarków jest szkatułka wyściełana pluszem lub innym miękkim materiałem chroniącym przed zarysowaniem. Poszczególne modele są w niej odseparowane, tak aby zminimalizować ryzyko otarć. Warto wybierać te posiadające odpowiednio dopasowane rolki lub poduszki, na których można zapiąć zegarek. Jeżeli właścicielowi zależy na tym, by zawsze mieć na oku całą kolekcję, powinien zdecydować się na szkatułki ze szklanym wiekiem. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, kolorów i materiałów, które dobrze spełniają swoją funkcję. Po włożeniu do takiego schowka żelu krzemionkowego, czasomierze są już chronione prawie przed każdym wrogiem – oprócz złodziei. 

Sejf

Ochronę przed nimi może natomiast zapewnić sejf. Jest to zdecydowanie kosztowniejsza opcja, ale w przypadku drogocennych kolekcji - raczej niezbędna. Dodatkowym jej atutem jest możliwość przechowywania razem z zegarkami innych kosztowności, np. biżuterii oraz ważnych dokumentów, jak paszporty czy akty notarialne. I w tym przypadku nie należy jednak zapominać o ochronie przed wilgocią! To, na jaki sejf zdecydują się właściciele kolekcji - czy z zamkiem mechanicznym, czy z cyfrowym - zależeć powinno jedynie od ich indywidualnych preferencji. Warto jednak zwrócić uwagę na to, by sejfu nie dało się łatwo wynieść z domu. W przeciwnym razie włamywacz może mieć co prawda problem z późniejszym dostaniem się do środka, ale dla właściciela to marna pociecha - i tak poniesie stratę. 

Rotomat

Bardzo popularnym gadżetem dla posiadaczy zegarków automatycznych jest rotomat. Urządzenie kusi obietnicą gotowego do użycia czasomierza, którego nie trzeba regularnie nosić, by działał bez przerwy. Ma także wykluczyć konieczność każdorazowego ustawiania daty i godziny. Czy faktycznie potrzebny jest do tego rotomat? 

W zegarkach automatycznych, w przeciwieństwie do tych z naciągiem manualnym, sprężyna napędzająca mechanizm nakręcana jest przez ruchy obrotowe wahnika. Do tych dochodzi dzięki wykonywanym w ciągu dnia ruchom nadgarstka. Taka aktywność zapewnia czasomierzowi nieprzerwane działanie nawet przez kilkadziesiąt godzin. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy właściciel nie chce nosić go codziennie. Wtedy też przed ponownym założeniem niezbędne będzie nakręcenie i ustawienie zegarka na nowo. Właśnie w tego typu przypadkach sprawdzi się rotomat.

Działanie rotomatu opiera się na imitowaniu ruchów nadgarstka, dzięki czemu czasomierz jest nakręcany na bieżąco. Oprócz komfortu użytkowania, urządzenie to zapewnia także prawidłowe rozprowadzanie smarów w mechanizmie. Rotomat będzie więc odpowiednią opcją dla osób, które mają sporą kolekcję zegarków, w tym te automatyczne. Należy jednak pamiętać aby dokonowyć  wyboru urządzeń pochodzących od sprawdzonych marek, specjalizujących się w produkcji akcesoriów do czasomierzy. Zbyt gwałtowne ruchy rotomatu mogą bowiem zaszkodzić zegarkowi, w taki sam sposób, jak wstrząsy. 

O czym pamiętać przed odłożeniem zegarka do schowka?

Przed odłożeniem zegarków na dłuższy czas, w którymkolwiek ze schowków, należy je dokładnie wyczyścić. Pozostawione na bransolecie czy kopercie zanieczyszczenia, mogą wyrządzić sporo szkód. W przypadku czasomierzy ze skórzanymi paskami, niezbędna jest ich regularna konserwacja, która zapobiega wysuszaniu i pękaniu materiału. Bardzo istotne jest także wyjęcie baterii z modeli kwarcowych. Baterie z czasem mogą korodować i wyciekać, co stanowi poważne zagrożenie dla mechanizmów. Warto także co jakiś czas wyjmować zegarki ze schowka. Te nieużywane szybciej się psują przez brak możliwości regularnego rozprowadzania smarów.

Przechowywanie w podróży

Producenci akcesoriów dla miłośników czasomierzy nie zapomnieli oczywiście o rozwiązaniach zapewniających zegarkom bezpieczną podróż. Jest to szczególnie ważne, jeśli ich właściciel zdecyduje się zabrać ze sobą więcej niż jeden model. A to zdarza się bardzo często. Szczęśliwi posiadacze pokaźnych, ekskluzywnych kolekcji nie lubią się z nimi rozstawać. Przywykli do zmiany zegarka w zależności od okazji, pory dnia czy aktywności. Dlatego też powinni zapewnić wszystkim modelom maksimum bezpieczeństwa. Co mają do wyboru? 

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest travel pouch, który zajmuje mało miejsca, jest wygodny i chroni czasomierz przed czynnikami zewnętrznymi. Warto jednak zdecydować się na taki model, który jest odpowiednio usztywniany, co zapobiegnie ewentualnemu zgnieceniu w walizce. Ciekawą opcją, którą z powodzeniem można wykorzystywać także w domu, jest sztywne etui w kształcie tuby. Właściciel zapina zegarki na umieszczonej wewnątrz, wyściełanej miękkim materiałem rolce i ma do nich łatwy dostęp w razie potrzeby. Rozwiązaniem może być także zabranie ze sobą oryginalnego pudełka. 

Wszystkie opcje, które odseparują czasomierze od czynników zewnętrznych, jak wysokie i niskie temperatury, wilgoć czy kurz, a także ochronią je przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz wszelkiego rodzaju magnesami, na pewno zdadzą egzamin. Więcej na temat zagrożeń dla zegarków w podróży pisaliśmy tutaj (link do wpisu o tym, jak dbać o zegarki).

Przechowywanie dokumentów

Oprócz odpowiedniego przechowywania zegarków, ich właściciele powinni pamiętać także o prawidłowym zabezpieczeniu wszelkich dołączonych do nich dokumentów – certyfikatów, gwarancji. To one dodatkowo podnoszą wartość kolekcji, dlatego konieczne jest zapewnienie im prawidłowych warunków. Mogą być potrzebne nawet przez kilkadziesiąt lat, więc należy o nie dbać nie mniej niż o czasomierze. Warto trzymać je w jednym miejscu, nienarażonym na czynniki zewnętrzne, najlepiej szczelnie owinięte folią, nawet w sejfie - jeśli jest taka możliwość. W przeciwnym razie tusz może wyblaknąć, co utrudni późniejsze odczytanie ich treści. 

 

Odpowiednie przechowywanie zegarków jest obok prawidłowej konserwacji i systematycznego serwisowania gwarantem długowieczności czasomierzy. Choć z pozoru codzienne przecieranie zegarka miękką ścierką i odkładanie go w jedno miejsce może zdawać się uciążliwe, z czasem wejdzie w nawyk. A gdy po kilkudziesięciu latach nadal będzie wiernie służył, jego posiadacz z pewnością uzna, że warto było poświęcić na tę czynność kilka minut dziennie.